פעמים רבות מתקשרות נשים למוקד הסיוע שלנו בבהלה לאחר שקיימו יחסי מין לא מוגנים, המחזור איחר ובדיקת ההריון הביתית יצאה… חיובית. זהו בוודאי תסריט האימה של בחורות רבות… התשובה נראית ברורה לעין — הפלה.

ביום שבו מגלים את ההריון, הפלה נשמעת פתרון לא רע להעביר את המצב הלא רצוי הזה במהירות המירבית. מכל מקום, מה ששכחו לספר לנו, הבנות, בשיעורים לחינוך מיני, בבדיקת הרופא ואף בוועדה להפסקת הריון הינו אודות היום שאחרי ההפלה.

במסגרת תפקידינו כיועצות במרכז לילך, אנו שומעות את סיפורי הנשים שכבר ביצעו הפלה. לעתים קרובות סיפורן של הנשים  הינן עגומות ועצובות אף יותר ממצבן של נשים שמגיעות אלינו בעודן בהריון. הפלה זה מעשה שלא ניתן לחזור ממנו. ולכן אנו משוחחות עם נשים, בין היתר, על ההשלכות הישירות של ההפלה לגופן ולנפשותיהן.

לאחרונה פורסמה כתבה בעיתון שבה נשים מספרות על ההפלה שהן עברו. לפי הנסיון שלנו, הסיפורים שהובאו במסגרת הכתבה הזו אופייניות לכלל הנשים שעוברות הפלה ולכן בחרתי להפי לפניכם את הסיפור הראשון בכתבה.

את המשך הכתבה תוכלו לקרוא באתר:
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3915138,00.html

"אני לא מפסיקה להרגיש אשמה"

עבור מ', בת 25 ממודיעין, מדובר בחוויה טראומטית שמלווה אותה באופן יומיומי: "כשגיליתי שאני בהיריון, חרב עליי עולמי. אמנם הייתי בקשר זוגי רציני, אבל לא ממש רציתי להיות אמא בגיל כל כך צעיר. חשבתי שנזהרנו כי הייתי על גלולות, אבל כנראה פספסתי איזו גלולה או שתיים ולא ייחסתי לזה יותר מדי חשיבות".

איך בן הזוג שלך הגיב לחדשות?

"הוא נלחץ לא פחות ממני. אני בדיוק השתחררתי מהצבא והוא חיפש עבודה אחרי התואר, כך שהבנו שזה לא הזמן המתאים ובטח שלא היינו בשלים לכך. ידענו שאנחנו רוצים להתחתן ולהקים משפחה יחד, אז חשבתי אולי בכל זאת להשאיר את התינוק, אבל כשדיברנו על זה הבנו שעדיף לחכות כמה שנים".

סיפרת להורים?

"כן. ההורים שלי הם אנשים דתיים, ומבחינתם ההחלטה שלי לעבור הפלה היא לרצוח את הנכד שלהם, פשוטו כמשמעו. הם התנגדו והייתה תקופה שהם לא דיברו איתי. מי שליווה אותי בכל התהליך היו החברות שלי".

היית שלמה עם ההחלטה?

"אני לא יכולה להגיד בלב שלם שכן, ומה שהוסיף לרגשות האשם שלי היה התהליך: עברתי גרידה, ובמשך כמה ימים לא הרגשתי טוב ודיממתי המון. הלכתי שוב לרופא כדי לבדוק אם הכול בסדר, ואז הוא הודיע לי שלא הוציאו הכול ושאני צריכה לעבור גרידה נוספת. כאילו, לא מספיק שהרגשתי רע נפשית וגופנית, נאלצתי לעבור את זה שוב. זאת הייתה אחת החוויות הגרועות שהיו לי בחיים, אם לא הגרועה ביותר".

ומה קרה מאז?

"אני ובן הזוג שלי התחתנו לפני כשנתיים ומאז אנחנו מנסים להיכנס להיריון. פעם אחת הצלחנו, אך לצערי עברתי הפלה טבעית. אני לא מפסיקה להרגיש אשמה על אותה פעם שנכנסתי להיריון ובחרתי לוותר עליו. אם יכולתי להחזיר את הגלגל לאחור הייתי משאירה את התינוק. אני בטוחה שהיינו מסתדרים ושכל הפחדים שהיו לנו היו לשווא".

מה היית מייעצת לחברה שמתלבטת אם לעבור הפלה?

"אני לא במקום של לשפוט אף אחת. מה שכן, אני ממליצה לחשוב על זה עד הסוף, ואם הקשר הזוגי חזק אולי כדאי לשקול להמשיך את ההיריון".

המסר שלנו:

התופעות הנ"ל הינן שכיחות ביותר אצל נשים רבות שעוברות הפלה:

  • קבלת החלטה בלחץ של חבר או גורמים חיצונים אחרים
  • סיבוך בהליך הרפואי
  • עקרות
  • חרטה

אנחנו מבקשות מנשים לחשוב קודם כל על עצמכן — לא על החבר, לא על הכסף, לא על המלצת רופאים אינטרסנטים. תחשבי על גופך שנפגע, על רגשותייך שתמיד ילוו אותך, גם שנים אחרי, ועל כל מה שיש לך להפסיד. אנחנו מוכנים ומבקשים לעזור לכל אישה שמגיעה אלינו לבחור את מה שטוב עבורה. עם התמיכה שאנו מציעים בעמותה זה כן אפשרי ללדת, לכל אחת, ולשמור על הבריאות הפיזית והנפשית.

אם את מוצאת עצמך בהריון לא רצוי, אני מזמינה אותך ליצור איתנו קשר לשיחת ייעוץ עוד היום: 1-700-503035