״אין לי ברירה״, זהו ללא ספק המשפט הכי נפוץ בעבודה שלנו עם נשים, המוצאות את עצמן בהריון בלתי צפוי. כמעט כל אישה שמתקשרת לקו החם של מרכז ״לילך״ אומרת שאין לה ברירה אלא להפיל את התינוק שלה, מסיבות שונות: לחץ מצד החבר, הבעל, אמא, אבא, בגלל חובות, גירושים ועוד. אחת מן המטרות שלנו במרכז לילך, היא להפחית את הלחץ באמצעות ייעוץ, תמיכה, הסבר על מהלך ההיריון וההפלה ומתן עזרה. אנו מאמינים שרק לאחר הפחתת הלחץ החיצוני – נשים באמת יכולות לשקול את מלוא ההשלכות של הריון והפלה ולהחליט את ההחלטה הנכונה להן.

בגיל 18 הפלתי על-ידי בליעת כדורי מפיג'ין…

…הרגליים שלי רעדו ולא יכולתי ללכת…

סיפורה של גלית:

“בגיל 18 , לקראת סיום כתה י”ב, גיליתי שאני בהריון מהחבר שלי בארבע השנים האחרונות. אותו חבר הציע לי לא להפיל את התינוק ולהתחתן איתו, אך אני סירבתי כי הרגשתי שאני לא מוכנה. בדיעבד אני מבינה שלא הבנתי את הערך של החיים, לא שלי ולא של התינוק. הגעתי לוועדת הפלות והתיישבתי על הכיסא. העובדת סוציאלית בוועדה סיפרה לי על כדור בשם מפיג’ין. היא הסבירה לי שזה לא מסוכן ושזה לא יכאיב. היא גם ציינה שאני צעירה ושאוכל ללדת עוד ילדים בעתיד. הטיפול במפיג’ין נעשה ע”י בליעה של שני כדורים. אחרי הכדור הראשון לא היו לי תופעות לוואי. כמה דקות לאחר בליעת הכדור השני – הקאתי אותו ונאמר לי שאולי זה לא יעבוד. יש לי חברות שהטיפול במפיג’ין לא עבד אצלן והן היו צריכות לעבור בנוסף לו גם גרידה. אצלי המפיג’ין עבד. אחרי הכדור השני הרגשתי צירים מאד חזקים, אפילו גרועים יותר מלידה, הרגליים שלי רעדו ולא יכולתי ללכת. ההפלה שעברתי הייתה מאוד קשה.

עברתי הפלה שנייה באמצעות גרידה בבית חולים…

סבלתי כאבים רבים… אם הייתי מקבלת הסבר ותמיכה, לא הייתי מפילה את התינוק…

לאחר חמש שנים שוב נכנסתי להריון. הפעם ממש לא רציתי לעבור הפלה. בן זוגי לשעבר והחברות שלי מאד לחצו עליי והלכתי לעשות הפלה. בהמתנה לקראת ההפלה החלטתי לא לעשות אותה וברחתי מבית החולים, אך בגלל לחץ של בן הזוג והחברות חזרתי לבית החולים. כך קרה 5 פעמים. לבסוף נכנעתי ללחצים שלהם ובשבוע ה-12 עברתי את ההפלה. לאחר ההפלה יצאתי מהמרפאה ובכיתי המון. הרגשתי שזהו הסיוט הכי גדול בחיים שלי, כי לא רציתי לעשות הפלה וגם סבלתי כאבים רבים. הרגשתי כל-כך בודדה ואי אפשר לתאר את הכאב שהרגשתי. אם הייתי מקבלת הסבר ותמיכה על התהליך לא הייתי מפילה את התינוק.

בהריון השלישי, מרכז לילך הושיטה לי עזרה …

לפני קצת פחות משנה נכנסתי להריון. שוב חברותיי (שחשבו שהן עושות מעשה טוב) רצו שאני אפיל ואף הציעו לגייס כספים כדי לממן את ההפלה. גם החבר שלי וגם אבי לחצו עליי. ידעתי שאמי תזרוק אותי מהבית וזאת אכן היא עשתה אבל שוחחתי עם דודה שלי והיא יעצה לי לא להפיל את התינוק. סבתא שלי הזמינה אותי לגור אצלה ושם גרתי תקופה קצרה, אבל כל הזמן הופעל עליי לחץ להפיל את התינוק.

אז שמעתי על עמותה שעוזרת לנשים בהריון בלתי צפוי. במרכז לילך עזרו לי למצוא מקום מגורים, והושיטו לי עזרה בכל דרך אפשרית.

היום, כשאני מחזיקה בזרועותיי את בתי היפיפייה, אני אומרת שהיא המתנה הכי יפה שקבלתי בחיי. הילדה הזו שינתה לי את החיים. היום אני לא מבינה איך יכולתי לשלם כסף כדי להרוג את הילדים שלי. אם הייתי מבינה אז את מה שאני מבינה היום, הייתי מחפשת עזרה כדי לשמור על ההיריון. במקום זה נכנעתי ללחצים. כיום אני יודעת שיש לכל אישה את הזכות לבחור בחיים”.

אם את בהריון בלתי רצוי או בלתי מתוכנן, אם את שוקלת הפלה, אנחנו נעזור לך.

אפשר לפנות אלינו במייל: beadchaim@gmail.com

או לקו החם: 1-700-50-30-35