בשונה מכל הליך כירורגי אחר, הסיכונים שכרוכים בהפלות אינם מוסברים לעומק לנשים שמבקשות לעבור הפלה. בעמותת לילך, אנו מאמינות שזוהי זכותך לדעת את האמת לגבי הפלות ותוצאות ההפלה על גופך, רגשותייך, בריאותך ועתידך.

בכל הליך רפואי יש סיכונים, הפלה אינה יוצאת דופן. כאשר עושים הפלה כירורגית מתוכננת יש סיכון לצלקות בחצוצרות והחלשה של צוואר הרחם, דבר העלול להשפיע על היכולת להיכנס להריון וללדת תינוקות בריאים בעתיד. ישנם גם מחקרים שהראו כי הפלה מעלה את הסיכוי לסרטן השד. בהפלות בהן משתמשים בחומרים כימיים לביצוע ההפלה, יש סיכוי לזיהומים שמובילים לאלח דם (sepsis), העלול לגרום למוות. ככל שההפלה מבוצעת בשבוע הריון מאוחר יותר, כך גדל הסיכון לסיבוכים.

השלכות רגשיות

הפלה, בין אם טבעית או מלאכותית, עלולה לגרום לקשיים רגשיים קשים אצל האישה. במקרים רבים נשים לאחר הפלה פיתחו תסמונת פוסט-טראומה. נשים לאחר הפלה טבעית (miscarriage) חשות לעתים רגשות עזים של אשמה על איבוד התינוק שלהן. ולכן חשוב להזכיר כי הפלה טבעית אינה נדירה ואין זו אשמת האם.

תסמונת פוסט הפלה

תסמונת פוסט-הפלה (PAS-Post abortion syndrome) היא תסמונת שבה אישה שעברה הפלה לא מראה רגשות ולא משתפת את סביבתה בחוויה שעברה. נשים כאלו בדרך כלל נכנסות למצב של פגיעה עצמית וברוב המקרים נכנסות שוב להריון ומפתחות סממנים של דיכאון. התסמונת יכולה להופיע מספר שבועות או חודשים, ובמקרים קיצוניים אפילו מספר שנים לאחר ביצוע ההפלה.

הפלה הנה אירוע טראומטי מאוד שמלווה ברגשות אבל, ולכן ישנה חשיבות גדולה לתמיכה נפשית לפני, בזמן ואחרי ההפלה. לנשים המרגישות כי הן במצוקה נפשית מומלץ לפנות לעזרה מקצועית, בין אם לפגישות פרטיות אצל פסיכולוג או לקבוצות תמיכה לנשים שעברו חוויה דומה.

עמותת לילך מציעה שירותי ייעוץ, מידע ובדיקת הריון בחינם. אנו מבקשות לעזור לך. זאת זכותך לבחור, ולא של אף אחד אחר. תיצרי איתנו קשר עוד היום לפישת ייעוץ חינם.