מהי הפלה מלאכותית?

הפלה מלאכותית היא הפסקה מכוונת של היריון במטרה לשים קץ לחיי העובר שברחם.

האם זה באמת יצור אנושי או רק רקמת תאים?

לפני מספר שנים לא ידעו המדענים בוודאות. עם המצאת האולטרסאונד ושיטות אחרות, אפשר לראות את העובר בתוך הרחם. התפתחות העובר ברחם מתרחשת בקצב מהיר מאוד. 18 יום לאחר ההפריה הלב מתחיל לפעום, וביום ה- 21 הוא מתחיל להזרים דם דרך מערכת סגורה. 40 יום אחרי ההפריה ניתן לקלוט את גלי המוח שלו. עובר בגיל 11 שבועות הוא שלם לגמרי, ועל אף שהאם אינה מרגישה אותו עדיין, הוא כבר בועט, קופץ את אגרופיו ומסובב את אצבעות רגליו. בקיצור, הוא פעיל מאוד. החל משבוע זה הוא כבר מגיב למגע ומוצץ את אגודלו

כיצד מתבצעת ההפלה?

בשליש הראשון של ההריון (שלושה חודשים ראשונים), נפוצות שתי שיטות הפלה: שאיבה וגרידה. הרופא ירחיב את צוואר הרחם שלך כדי שיוכל להחדיר אל תוך הרחם את הכלים הדרושים לביצוע ההפלה. לאחר הרחבת צוואר הרחם, בהפלת שאיבה מופעלת מכונת שאיבה, שעוצמתה פי 29 משואב אבק ביתי, השואבת באמצעות צינור שאיבה את העובר יחד עם השיליה מתוך הרחם. בשיטת הגרידה, לאחר הרחבת צוואר הרחם, יחדיר הרופא אל הרחם מכשיר דמוי מעדר שיגרד את דופן הרחם. המכשיר חותך את העובר והשיליה לחתיכות. שיטה זו מלווה בדימום רב.

אם את בשלבי היריון מתקדמים יותר (חודשים 4-7), קרוב לוודאי שתיאלצי לעבור הפלה באמצעים כימיים. בשיטה זו יזריקו אל תוך שק מי השפיר חומר כימי שגורם לצירים חזקים במיוחד וללידה מוקדמת. לעיתים מוזרקת תמיסת מלח או רעל קודם להזרקת החומר הכימי, כדי שהעובר ייוולד מת. במקרה והעובר נולד חי הוא מופקר למוות.

האם ירגיש העובר כאב בזמן ההפלה?

מחקרים שנעשו בשנים האחרונות על ידי רופאים, הוכיחו שכן, העובר מרגיש כאב! ד"ר ה' מ' לילי מארה"ב, מומחה לחקר תינוקות לפני לידה, אומר:

"כאשר התחילו רופאים לראשונה 'לפלוש' אל הרחם, הם לא ידעו שהעובר יגיב לכאב באותה דרך שילד מגיב. עד מהרה הם גילו שאכן זה כך".

בהפלת שאיבה העובר גדול מדי מכדי לעבור דרך צינור השאיבה, לכן בכל פעם שהצינור נוגע בחלק מגופו, הוא שואב אותו תוך כדי קריעת האיבר מהגוף, בסיום התהליך משתמש הרופא במלקחיים שבעזרתם הוא מנפץ את גולגולתו כדי שניתן יהיה לשאוב אותה דרך הצינור.

בגיל 11 שבועות, הפנים והגפיים העליונות והתחתונות רגישות למגע. החל מאמצע השבוע ה- 13 כל שטח הגוף, להוציא הגב והקודקוד, רגיש לכאב.

בשליש השני להיריון, כאשר מחדירים תמיסת מלח אל תוך שק מי השפיר, העובר בולע את הרעל כשעורו ואיבריו הפנימיים נכווים קשה. נשים שעברו הפלה מסוג זה, יודעות לספר שהן יכלו להרגיש אותו בועט ומתפתל בתוכן זמן רב לאחר מתן הזריקה.

האם הפלה מלאכותית כרוכה בסיכונים?

בכל ניתוח רפואי קיימים סיכונים. גם בהפלה מלאכותית . אפילו תיעשה ההפלה באמצעים המתקדמים ביותר ובידי מומחה, יש חשש לסיבוכים גופניים ונפשיים לטווח הקרוב ולטווח הרחוק.

הסיבוכים המיידיים השכיחים ביותר הם: דלקת, דימום וניקוב דופן הרחם.

קיים סיכון לניקוב דופן הרחם בגלל המכשירים החדים המוחדרים אל תוכו. גם עצמות הגולגולת המרוסקות של העובר עלולות לפגוע ולנקב את דופן הרחם; מה שעלול לגרום לדימומים חמורים, עד לדלקת הצפק (אזור הבטן). סיכון חמור יותר (בעיקר בשליש הראשון להיריון) קורה כשהרופא מבצע מה שמכונה "הפלה לא מושלמת", כלומר, חלקים מהעובר נשארים בתוך הרחם, דבר שעלול לגרום לדלקת, קלה או חמורה, ברחם ולפגיעה בשאר איברי הרבייה. דלקת ברחם ובחצוצרות גורמת לנזק בלתי הפיך. החצוצרות הן איבר עדין במיוחד, ודלקת עלולה לגרום לסתימתן.

סיכונים לטווח רחוק: עם הסיכונים לטווח הרחוק, שבהם עלולה האישה ללקות, נמנים:

 1. עקרות – לאישה שעברה הפלה מלאכותית בהיריון הראשון יש סיכון של כ- 5% עד 10% לעקרות מוחלטת. יש נשים שקשה להן להרות לאחר שעברו הפלה מלאכותית. יותר מ- 30% מהמקרים של חוסר פוריות שמקורו בחצוצרות, קרו לנשים שעברו הפלה מלאכותית.
 2. הפלות טבעיות – לאישה שעברה הפלה מלאכותית בהיריון הראשון יש פי 2 סיכון להפלות טבעיות בעתיד, בשליש הראשון להיריון, ופי 10 סיכון להפיל בשליש השני להיריון. (בהשוואה לנשים שלא עברו הפלה מלאכותית).
 3. לידת פגים – פי 3 סיכון ללדת פג בעתיד.
 4. לידת תינוק מת – פי 2 סיכון ללדת תינוק מת. הפלה טבעית ולידת פג עלולים להיות תוצאה של נזק שנגרם לצוואר הרחם בזמן ביצוע ההפלה. כתוצאה מהרחבתו נחלש שריר צוואר הרחם ולעיתים אף ניזוק.
 5. היריון מחוץ לרחם – פי 2 סיכון לאישה שעברה הפלה מלאכותית אחת ופי 4 לאישה שעברה יותר מהפלה מלאכותית אחת.
 6. סרטן השד – לנשים שעברו הפלה מלאכותית בשליש הראשון של ההיריון, יש פי 2 סיכון לחלות בסרטן השד. מחקרים שנעשו מסבירים זאת בכך שהגידול המהיר של רקמת השדיים, בשליש הראשון להיריון, גורם לכך שהאישה פגיעה במיוחד לסרטן כאשר ההיריון מופסק באופן מלאכותי.

ד"ר דניאל מרטין, מאוניברסיטת סנט לואיס שבארה"ב, אמר:

"ההשפעה של הפלה מלאכותית על גוף האישה, הבוחרת לעבור הפלה, היא גדולה ותמיד שלילית. איני יכול להעלות על דעתי אף השפעה מועילה לגוף, כתוצאה מהפלה מלאכותית".

האם הפלה מלאכותית גורמת לבעיות נפשיות?

בארצות שבהן הרפואה מפותחת, הסיבוכים הגופניים הולכים ופוחתים, אולם הסיבוכים הנפשיים, שבאים מאוחר יותר, גדלים. התגובות הנפשיות מופיעות בין 5 ל- 20 שנה מאוחר יותר. דוגמאות לתגובות נפשיות הן: רגשות אשמה, מחשבות חוזרות ונשנות על האירוע, תגובות "יום הולדת" (רצון להיזכר בתאריך ההולדת של התינוק), הפרעות בחיי המין ובחיי הנישואין, שימוש באלכוהול ובסמים, דיכאון ומחשבות על התאבדות. מחקר מקיף שנעשה על ידי ד"ר ליבמן וג'ולי צימר, בנושא ההיבטים הפסיכולוגיים של הפלה מלאכותית, כולל את הממצאים הבאים:

 • רגשות אשם הם תגובה שכיחה לאחר הפלה מלאכותית.
 • חרדה, דיכאון, תחושת אבדון, כעס וירידה בדימוי העצמי, שכיחים גם כן.
 • תוצאות הלוואי הפסיכולוגיות מאיימות על היחסים הבינאישיים של האישה ועל יציבותה הרגשית בעתיד.
 • כמה מהנשים שרואיינו במחקר, סיפרו על סיוטי לילה, על כך שהן נזכרות בתהליך ההפלה ועל שהן מדמיינות את ילדיהן שהופלו.
 • האימהות אינן היחידות שסובלות מבחינה נפשית, גם לאבות של הילדים שהופלו וגם לצוות הרפואי היו אותן בעיות.

במחקר אחר נמצא ש"כמעט מחצית מהנשים שעברו הפלה מלאכותית סבלו מבעיות נפשיות שנמשכו שמונה שבועות. הבעיות כללו רגשות אשם, עצבנות, חוסר שינה ורגשות חרטה".

במחקר השוואתי שנעשה במשך חמש שנים, גילו שבקרב נשים שעברו הפלה מלאכותית, 25% מהן נזקקו לטיפול פסיכיאטרי לעומת 3% אצל נשים שלא עברו הפלה מלאכותית. ממצאים של מחקר אחר מראים שהפרעות נפשיות נפוצות ב- 40% יותר אצל נשים שעברו הפלה מלאכותית.

אחד החוקרים בנושא כותב:

"חשוב לציין שבמחקרנו יש לנשים הצעירות סיכוי של 50% להתאושש ולהתגבר על טראומת ההפלה בטווח של חמישה עד שבעה חודשים… מבין הנשים שחוו קשיים… אף אחת מאלה שראינו לאחר 14 חודשים לא השתפר מצבה.."

השפעת ההפלה המלאכותית על זוגיות

בעקבות הפלה מלאכותית תיתכן גם הרעה ביחסים בין בני הזוג.

מחקר שנעשה בנושא זה גילה, שבעקבות ההפלה המלאכותית, 2 מתוך 11 נשים המשיכו להתראות עם החבר שלהן. במחקר אחר מצאו ששליש מהזוגות הנשואים, שבהם האישה עברה הפלה מלאכותית, נפרדו בתקופת ההיריון וההפלה.

רגשות הצער והחרטה שבאים בעקבות ההפלה המלאכותית הם, לעיתים, חמורים יותר כאשר מתקרב התאריך המשוער שבו העובר היה צריך להיוולד או התאריך שבו בוצעה ההפלה.

קיימת נטייה להטעות את הציבור להאמין שהפלה מלאכותית היא תהליך פשוט של מה-בכך. קיים קשר של שתיקה בחשיפת הסיכונים שיש בה.

רבים מהחוקרים, שעסקו בנושא, אמרו כי קשה להתחקות אחרי התוצאות השליליות של הפלה מלאכותית על נשים, בטווח הקרוב ובטווח הרחוק, מכיוון שהן מסתייגות ומגלות אי-רצון בולט לדווח שעברו הפלה מלאכותית.

אם אני שוקלת לעבור הפלה מלאכותית, מה עליי לעשות?

אם את שוקלת לעבור הפלה מלאכותית, עליך לבדוק את ההיבט החוקי והרפואי שלה. כפציינטית, יש לך הזכות לדעת על האפשרויות העומדות בפניך, ועל הסיכונים שכרוכים בהפלה מלאכותית. החוק מגן עלייך בקבעו שיש להסביר לך את הסיכונים שבהפלה, לפני שתעשי את הצעד הזה. קרוב לוודאי שהרופא יבקש ממך לחתום על טופס הסכמה. קראי את הנאמר שם בעיון ושאלי לגבי כל דבר שלא מובן לך. אם הרופא אינו מסכים עם העובדות המצוינות במאמר זה (שנמצאו במחקרים), עלייך לבקש ממנו שיראה לך מחקרים אחרים התומכים במה שיש לו לומר לך בנושא.
דעי! חשוב מאוד שתקבלי את מירב המידע, אל תשכחי שמדובר בך ובגופך. את זו שתיאלצי לשאת את התוצאות על גופך ונפשך במשך כל חייך. כאשר תקבלי את כל המידע האפשרי, רצוי שתשקלי את העניין לפני שתחליטי סופית. אל תתני לאיש ללחוץ עליך להחליט לפני שאת מוכנה לכך.

אלטרנטיבה להפלה מלאכותית

לפני שאת מחליטה לעבור הפלה מלאכותית או לייעץ לחברה לעשות זאת, דעי את כל העובדות. ישנן אלטרנטיבות שהן בטוחות יותר ובריאות יותר. הן מבחינה גופנית והן מבחינה נפשית.

עמותת לילך תשמח להציע לך מגוון של אלטרנטיבות ותמיכה. אנו מזמינים אותך לפנות אלינו עוד היום לקבלת פרטים נוספים.

אין ספק שהיריון לא רצוי גורם למתח רב ולקשיים במובנים רבים, אבל הראיות הרפואיות הן ברורות. ההשלכות הגופניות והנפשיות שבאות בעקבות הפלה מלאכותית עלולות להיות גרועות יותר וללוות אותך כל ימי חייך. חשבי על כך.

זו הבחירה שלך, הגוף שלך – החיים שלך!

אם ברצונך להתייעץ ולקבל מידע נוסף בנוגע להפלות, פני אלינו לקו החם: 1-700-50-30-35

דואר אלקטרוני: beadchaim@gmail.com`